Program - ICCIT'2001

Friday, October 12, 2001

7:30 AM

Registration

8:15 AM

Opening of the Conference

Session 1A. Computing in biology

Session Chair: Jack A. Tuszynski

Session Co- Chair: H.F. Cantiello

8:30 AM

Jack A. Tuszynski: Entopsy versus information: Is a living cell a machine or a computer

8:50 AM

Roman Zaritski et. al.: Coupling a tubuloglomerular feedback nephron model with a myogenic afferent arteriole model

9:10 AM

Madeleine Rosar: A mathematical model of the inner and outer renal medulla

9:30 AM

H.F. Cantiello: Actin-based electrical signals as the basis for an intracellular information network

9:50 AM

Refreshments

Session 1B. Learning algorithms I

Session Chair: W. Edelson (M. Gargano)

Session Co- Chair: F. De Arriaga

8:30 AM

U. Ugena, F. De Arriaga and M. El Alami: Neural networks and time series filtering

8:50 AM

M. Gargano, Ying He and William Edelson:Evolving algorithms for mining multiple-level association rules

9:10 AM

Norhana Bt. Abdul Rahman Araby and P. Singh: Genetic algorithms for mining multiple-level association rules

9:50 AM

Refreshments

Session 1C. Parallel computing I

Session Chair: Sotirios Ziavras

Session Co- Chair: Dajin Wang

8:30 AM

A. Benyoub and E.M. Daoudi: Dynamic load balancing in the parallel continuous global optimization problem by using interval arithmetic

8:50 AM

Constantine Manikopoulos, Sotirios Ziavras and Charalambos Christou: Investigation of a low-cost high-performance shared-memory multiprocessor system for real-time application

9:10 AM

Haklin Kimm:Dense wavelength division multiplexing for optically inter- connected linear array processors

9:30 AM

Dajin Wang: A linear algorithm to find path among obstacles using reconfigurable mesh

9:50 AM

Refreshments

Session 1D. Computing education I

Session Chair: John Beidler

Session Co- Chair: Chia Y. Han

8:30 AM

Jerome Eric Luczaj and Chia Y. Han: Enhancing student learning in e-classrooms

8:50 AM

Angel Gutierrez and Alfredo Somolinos: Building up a minimal subset of Java for a first programming course

9:10 AM

John Beidler: DEWDROP: Educating students for the future of web development

9:30 AM

xxxxxxxxxx

9:50 AM

Refreshments

Session 2A. Learning algorithms II

Session Chair: Alfredo Somolinos

Session Co- Chair: John G. Stevens

10:30 AM

T. Slanvetpan, R.B. Barat and John G. Stevens: Process control of a laboratory combustor using neural networks

10:50 AM

H.M. Hubey, I. Sigura, K. Kaneko and P.Zhang: Dimension reduction in datamining

11:10 AM

Angel Gutierrez and Alfredo Somolinos: A clustering algorithm for selecting starting centers for iterative clustering

11:30 AM

..............

Session 2B. Information technology/Linguistics

Session Chair: Rick Gipson

Session Co- Chair: B. P. Sypniewski

10:30 AM

Rick Gibson: The emerging challenge of retaining information technology human resources

10:50 AM

Bernard Paul Sypniewski: Hard-science linguistics as a formalism to computerize models of commnication behavior

11:10 AM

Stanislaw Paul Maj and David Veal: B-Nodes: A proposed new method for modeling information systems technology clustering

11:30 AM

Eileen Fitzpatrick and Steve Seegmille, The Montclair electronic language learner database

Session 2C. Computer formalism/Algorithms

Session Chair:

Session Co- Chair:

10:30 AM

H. Mabuchi, K. Akama, H. Koike and T. Ishikawa:Improvement of sunthesis of conversion rules by expanding lnowledge representation

11:10 AM

H. Koike, K. Akama and H. Mabuchi: Multi-computation mechanism for set expressions clustering

11:30 AM

Y. Shigeta, K. Akama, H. Koike and T. Ishikawa: Proving termination of omega rewriting systems

Session 2D. AI METHODOLOGIES and TECHNIQUES

Session Chair: S.L. Kendal

Session Co- Chair:

10:30 AM

Kate Ashton and Simon L. Kendal: Introducing user centered design into a hybrid intelligent information system methodology

10:50 AM

Simon L. Kendal and X. Chen:Towards hybrid knowledge and software engineering clustering

11:10 AM

H.M. Hubey and P.B. Ivanov:Dynamical computing, communication, development and hierarchical interface

11:30 AM

Keon-Myung Lee, Kyung-Mi Lee and Krzysztof J. Cios:Comparison of interval-valued fuzzy sets, intuitionistic fuzzy sets, and bipolar-valued fuzzy sets

12:00

Luncheon and Keynote speaker: Professor Lotfi Zadeh, University of California (Berkeley) Talk title: Toward an Enlargement of the Role of Natural Languages in Information Processing, Decision and Control

Session 3A. Computing formalism/Algorithms

Session Chair: C.N. Manikopoulos

Session Co- Chair: Bhanu Prasad

1:30 AM

Bhanu Prasad and Vorapat Chavananikul: A blocks-world planning system

1:50 PM

A.A. Odusanya:Deciding the halting problem and preliminary applications to evolutionary hardware, and hybrid technology

2:10 PM

K.D. Edoh and J. Lorenz: A new algorithm for the computation of invariant curves using arc-length parameterization

Session 3B. Parallel computing techniques

Session Chair: Lubomir Ivanov

Session Co- Chair: E.M. Daoudi (A. Benyoub)

1:30 PM

Dajin Wang: A two-level optimal distributed monitoring scheme for mesh

1:50 PM

Wingning Li and John Jingfu Jenq: Non-linear clustering scheduling with two clusters, one being linear, is NP-hard

2:10 PM

Lubomir Ivanov: Formal verification of microinstruction sequencing linear array processors

2:30 PM

E.M. Daoudi, P. Manneback and M. Zbakh: Dynamic block data distribution for parallel sparse Gaussian elimination

Session 3C. Internet applications

Session Chair: Akira Kawaguchi

Session Co- Chair: H.M. Hubey

1:30 PM

Akira Kawaguchi and Abbe Mowshowitz: Analyzing search engine bias

1:50 PM

Flavia Coimbra Delicato, Luci Pirmez and Luiz Fernando Rust Da Costa Carmo: Autonomous agents for web pages filtering

2:10 PM

H.M. Hubey: Public key encryption and transparency in internet casinos

2:30 PM

Marta Prim: A review of evaluation tools for web content accessibility

Session 3D. Human computer interface I

Session Chair: Eamon Doherty

Session Co- Chair: Madeleine Rosar

1:30 PM

Bruce Davis, Eamon Doherty, Gary Stephenson and Joann Rizzo: A case study of a disabled man using a mouthstick and accessibility options in windows to do E-commerce

1:50 PM

Eamon Doherty, Chris Bloor, Gilbert Cockton, Joann Rizzo, Dennis Benigno and Bruce Davis: Usability issues concerning the cyberlink mental interface and persons with a disability

2:10 PM

Paul Gnanayutham, Chris Bloor and Gilbert Cockton:Robotics for the brain injured: An interface for the brain injured person to operate a robotic arm

2:30 PM

H.M. Hubey: A natural codon space and metric intracellular information network

2:50 P.M

Refreshments

3:00 P.M

SUN Microsystems, CISCO Presentations

Session 4A. Human computer interface II

Session Chair: Chris Bloor

Session Co- Chair: David Veal

3:50 PM

David Veal and Stanislaw Paul Maj:A computer interface for the "blind" using dynamic patterns

4:10 PM

Walter Middleton, Emma Lejk and Chris Bloor: Designing for dyslexia-The development of mathematics software for students with specific learning difficulties

4:30 PM

H. Todd Eachus and Andrew M. Junker: Using hands-free technology in programs for profoundly disabled children

4:50 PM

........

Session 4B. Computing applications/Algorithms

Session Chair: Wingning Li

Session Co- Chair: John Jingfu Jenq

3:50 PM

Angel Gutierrez and Alfredo Somolinos: Completing a minimal subset of Java for a first programming course

4:10 PM

Ledion Bitincka and George Antoniou:Boolean function simplification on a palm-based environment software for students with specific learning difficulties

4:50 PM

John Jingfu Jenq and Wingning Li: All pairs shortest paths computation using Java on PCs connected on local area network

4:30 PM

Sebastian Tomaszewski, Ilgaz Celik and George Antoniou: Internet-based Boolean function simplification using a modified Quine-McCluskey method

Session 4C. Communication systems/Networks

Session Chair: Ufuk Tureli

Session Co- Chair: Kossi Edoh

3:50 PM

Jun Li, Constantine Manikopoulos and Jay Jorgenson: Investigation of self-similarity of Internet round trip delay

4:10 PM

Ufuk Tureli and Patrick J. Honan: Modified high-efficiency carrier estimator for OFDM communications with antenna diversity software for students with specific learning difficulties

4:30 PM

Bin He and Constantine Manikopoulos: A comparison between two error detection techniques using arithmetic coding

4:50 PM

Wen- Chi Hou, Hongyan Zhang, Meng Su and Hong Wang:An optimal invalidation method for mobile databases

Session 4D. Computer techniques

Session Chair: Angel Gutierrez

Session Co- Chair: Roman Zaritski

3:50 PM

Andrew Hicks, Ronald Perline and Meredith Coletta: Catadioptric sensors for panoramic viewing

4:10 PM

Huan Feng, Keith W.Jones, Michael McGuigan, Gordon J. Smith and John Spiletic: High-performance computing for the study of earth and environmental science materials using synchrotron X-ray computed microtomography

4:30 PM

K.R.K. Murthy, S.S. Keerthi and M.N. Murty: A sharable instructable agent for information filtering

4:50 PM

Zheng Zhang, Constantine Manikopoulos, Jay Jorgenson and Jose Ucles: Comparison of wavelet compression algorithms in network intrusion detection

5:30 P.M

Closing reception

.


For More Information...

ICCIT'2001 Secretariat, Department of Computer Science
Montclair State University, Upper Montclair, New Jersey 07043
iccit2001@pegasus.montclair.edu 

tel 973.655.4250  fax 973.655.4164 


Call For Papers Organizing Committee Scientific Committee Program
Special Sessions Registration & Fees Paper Submission Directions Home

Copyright 2000 Montclair State University All Rights Reserved   :  site smp




last revised: 9.27.2000

ICCIT'2001 Secretariat
Department of Computer Science
Montclair State University, Upper Montclair, NJ 07043
click for email

tel 973.655.4250
fax 973.655.4164